Πατριαρχική Θεία Λειτουργία για τη μνήμη του Αγίου Νεκταρίου τελέσθηκε σήμερα το πρωί στον Αγ. Νικόλαο Χαμζάουι.
O Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και Πάσης Αφρικής Θεόδωρος μιλώντας στο εκκλησίασμα αμέσως μετά τη Θεία Λειτουργία μίλησε με από καρδιάς λόγια για τον Άγιο Νεκτάριο.
Posted by Ελληνική Κοινότητα Καΐρου on Saturday, November 9, 2019
Ο Προκαθήμενος του Δευτερόθρονου Πατριαρχείου, είπε ότι ο λαός έχει πάντα τον Άγιο πάντα πνευματικό οδηγό και στις χαρές και στις λύπες για αυτό άλλωστε και του έδωσε και το προσωνύμιο, ο Άγιος του 20ου αιώνα.
«Και ο Άγιος φεύγοντας τόσο πικραμένος από τον τόπο αυτό δεν τον εγκατέλειψε. Ήρθε δύο φορές εν ζωή», είπε ο Πατριάρχης Θεόδωρος.
Πατριαρχική Θεία Λειτουργία στον Αγ. Νικόλαο Χαμζάουι. #ekkairo #nostos #patriarchatealexandria #greekcommunitycairo pic.twitter.com/PtsJvJRzSE
— Ελληνική Κοινότητα Καΐρου (@ekkairo) November 9, 2019
«Είναι ο Άγιος ο οποίος τον γνωρίζουμε στον πόνο, στις αρρώστιες στις θλίψεις», πρόσθεσε ο Πατριάρχης και έκανε ιδιαίτερη αναφορά για την πνευματική του καλλιέργεια και την μεγάλη παρακαταθήκη που άφησε πίσω του στην υμνογραφία.
Τη Θεία Λειτουργία παρακολούθησε ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδας κ. Γιώργος Δασκαλόπουλος, η Α’ Σύμβουλος Πρεσβείας κ. Ελίνα Κυριακοπούλου. Επίσης, παραβρέθηκε ο Αναπληρωτής Συντονιστής Εκπαίδευσης Βορείου Αφρικής και Μέσης Ανατολής κ. Γιαννικόπουλος, η Αν. Διευθύντρια της Αμπετείου κ. Σωτηρία Μπέτα και ο Πολιτικός Μηχανικός κ. Μιχάλης Μπίσκος ο οποίος ανέλαβε την αποκατάσταση του Ι.Ν των Αγ. Κωνσταντίνου και Ελένης και του Αγ. Νικολάου στο Χαμζάουι.
Τους ύμνους έψαλε ο Πρωτοψάλτης της Ε.Κ.Κ κ. Ιωάννης Κούντριας.